Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Klecanský zpravodaj ~ Ročník 2008 ~ Klecanský zpravodaj 4/2008

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Klecanský zpravodaj 4/2008

Ročník XXVII, Duben 2008 / Číslo 4.

Zpravodaj 4/2008 ve formátu pdf 4_2007.pdf

Nelze říci nic, co by někdy někdo již nebyl řekl.
Publicius Terentius Afer

 

PŘÍRODA KOLEM NÁS - ŽLUTÁ ZLEPŠUJE PAMĚŤ

Tvrdí to někteří odborníci, zabývající se vlivem barev na lidský organismus. Současně uvádějí, že žlutá přímo působí na nervovou soustavu a to tak, že zmírňuje psychickou rozkolísanost a poruchy koncentrace, působí proti apatii a ospalosti. Něco na tom bude. Je opravdu těžké oddávat se ospalosti o apatii nemluvě, když se venku všechno probouzí, raší a rozkvétá.

Když už je řeč o žluté, pojďme se blíže podívat na některé ze žlutě kvetoucích planých bylin, které už rozkvetly nebo v nejbližší době rozkvetou.

Podběl lékařský (Tussilago farfara) – najdeme ho na zcela nehostinných místech u cest, na náspech, na rozvalinách i v lomech. Vzhledově je výrazný tím, že za květu nemá listy, ale jen šupiny na stonku. Úbory žlutých květů se při špatném počasí a v noci zavírají. Podběl patří mezi léčivé rostliny. Květy a listy obsahují hořčiny, slizy a třísloviny, které příznivě působí při onemocnění horních cest dýchacích.

Prvosenka jarní (Primula veris) – zvonkovité korunky květů bývají rozeseté na jižních svazích, zvláště tam, kde se vyskytují vápenité půdy. Většina z nás prvosenku zná spíše pod lidovým názvem petrklíč. Přesto že její listy obsahují velké množství vitamínu C, její využití pro potřeby člověka je značně omezené z důvodu obsahu saponinů, jež smíchány s vodou silně pění a některé mohou negativně ovlivňovat červené krvinky. Z tohoto důvodu patří prvosenka jarní při přípravě léčivých směsí především do rukou odborníků.

Jinak je tomu u smetánky lékařské (Taraxacum officinale) – všeobecně známé pod názvem pampeliška. Zahrádkářům a pěstitelům úhledných trávníků jistě při vyslovení jejího jména naskočí husí kůže po celém těle a obdobně jsou na tom i správci chodníků a jiných asfaltových ploch. I kvalitní asfaltový koberec dovede tato léčivka svou neuvěřitelnou silou snadno nadzvednout, pokud se rozhodne, že je na čase spatřit světlo světa. Ale na druhou stranu je jí ke cti široká škála léčebných účinků: pro svou močopudnost je využívána při vysokém krevním tlaku, zvyšuje tvorbu a sekreci žluči, čímž pomáhá při zánětech jater a žlučových kamenech. Čaj z kořene pampelišky působí jako mírné projímadlo, při ledvinových chorobách a zažívacích potížích, hlavně při pálení žáhy a zvýšené kyselosti žaludku. Mladé listy obsahují vitamín C a lze je použít jako salátovou zeleninu.

Pokud jste někdy jeli na jaře z Dejvic směrem na Suchdol, nebo se z Troje podívali na skály čnící v těchto místech na levém břehu Vltavy, jistě neunikla vaší pozornosti záplava žlutých květů. Tento kamzík mezi našimi bylinami je tařice skalní (Aurinia saxatilis) – kvete v dubnu a v květnu. Tařice skalní není zařazena mezi léčivé rostliny. V přírodě má však své nezastupitelné místo. Je typickou skalní rostlinou tzv. petrofytem. Její kořeny prorůstají hluboko do štěrbin a napomáhají zvětrávání hornin.

Světová zdravotnická organizace v roce 1995 zveřejnila údaj o tom, že více než 80 % obyvatel naší planety dává přednost rostlinným léčivým pre-parátům. Byliny nám skutečně pomáhají jak při léčbě méně závažných onemocnění, tak i při léčbě preventivní. Zároveň dokáží být potěšením pro naši duši i okrasou našeho života. Nástup jara velmi výstižně zhodnotil Hans Christian Andersen, když řekl: „Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání.“

Přeji vám krásné jaro !!!

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaIng. Jitka Homoláčová

Chtějí mít Klecany dálnici ?

Většina obyvatel Klecan asi ví, že po dlouhou dobu je připravován silniční okruh kolem Prahy. Některé jeho části jsou již v provozu. Severozápadní úsek mezi Ruzyní a Březiněvsí je zřejmě tím nejproblematičtějším. Měl by propojovat dálnici D8 a kladenskou (případně karlovarskou) silnici. Již dlouhou dobu probíhá boj o to, kde se tento úsek, včetně mostu přes Vltavu, bude nacházet.

Možností je několik, ale investorovi, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, se nejvíce zamlouvá tzv. varianta „J“, vedoucí z Březiněvsi kolem Dolních Chaber na pravém břehu a přes Suchdol na břehu levém. Dále pokračuje jižně od Horoměřic k Ruzyni. Nachází se tedy převážně na území hlavního města, s malým přesahem do okresu Praha-východ (dnes ORP Brandýs n.L.). Tato trasa je projektována již od 30. let dvacátého století architekty Bechyněm a Krejcarem, také je od té doby územně hájena a respektována ve všech územních plánech Prahy. Jenomže za téměř 80 let se mnohé změnilo. Aut přibylo tolik, že se o tom tehdy nikomu ani nezdálo. Takže po r. 1990, kdy znovu přišlo na přetřes projení přes most severně od Prahy, se začaly líhnout i varianty další. Přibývaly až na celkový počet 15, aby pak zase byly početně redukovány. V roce 1999 jich zůstalo pět. Vedle zmíněné varianty „J“ to jsou varianty „Sc“, „Sd“ a „Ss“, konečně také var. „T“. Je však nutno poněkud ozřejmit terminologii této silničky. Název Silniční okruh zní docela nenápadně, avšak je třeba vědět, že ve skutečnosti se jedná o součást evropské dálniční sítě primárního významu, tzv. IV. multimodální koridor Berlín – Istanbul s odbočkou do Norimberka. Hlavní město Praha, které o okruh tolik stojí, jej vůbec neinvestuje a nevloží do něj ani korunu. Hlavní podíl financování by plynul ze zdrojů Evropského společenství. Přesto se Praha chystá most využívat také pro městskou hromadnou dopravu. Co by se na mostě a celém okruhu dělo, lze si přibližně představit podle jiných podobných případů, např. Barrandovského mostu. Velmi obtížně lze odhadnout budoucí počet projíždějících aut, odhady se pohybují od 53 000 až do 140 000 aut denně.

Varianta „J“ se přes Vltavu dostává mostem 548 m dlouhým a 90 m vysokým (pro srovnání - most Nuselský je dlouhý 485 m a 43 m vysoký). Na levém břehu v Suchdole by se vozovka měla zanořit do tunelu v délce 2 km a vynořit se na povrch až za Suchdolem, na břehu pravém by procházela v zářezu, který by byl na několika místech přemostěný. Varianta „Ss“ vychází od Tuchoměřic z R7 k severovýchodu, západně míjí Velké Přílepy a vltavské údolí překonává v Letkách a Větrušicích mostem v délce 813 m a výšce cca 110 m. Je to největší a nejdelší most ze všech variant SO. Dále pokračuje v těsné blízkosti Klecan směren na Zdiby k dálnici D8 u Sedlece.

Trasa „T“ probíhá od západu nejprve shodně s trasou „Ss“, u Turska se odklání k severu a jihovýchodně od Kralup překračuje Vltavu. Na dálnici D8 se napojuje v Úžicích.

Za zmínku rozhodně stojí to, že v současné době je v přípravě silniční obchvat města Kralupy (investorem je Středočeský kraj), který je veden víceméně shodně s trasou „T“.

V současné době již probíhá územní řízení k variantě „J“, přičemž veřejné projednání již bylo zahájeno na Magistrátě hlavního města. Varianta je rozdělena do dvou staveb. Stavba 518, úsek Ruzyně - Suchdol byla projednávána 10. III. t.r., stavba 519, úsek Suchdol – Březiněves, 17. III.. t.r. Jednání probíhají ve velmi dramatické a vzrušené atmosféře, protože obce, občané, sdružení a další subjekty v této trase velmi účinně blokují projednání již téměř 15 roků.

A to je právě ten problém, který musí Klecany a další obce zajímat. Lze pochopit, že občané Prahy se chtějí zbavit alespoň části dopravního ruchu, že občané obcí v trase „J“ nechtějí své obce zamořit hlukem a imisemi. Jenže to chtějí řešit tak, že tohle vše se přesune do Klecan, Libčic a dalších obcí v trase „Ss“. V území Klecan je trasa vedena severně od města a vychází od dálnice D8. Kříží silnici E55 a prochází cca 60 m od nové (pravda neslavné) výstavby Astraparku a kolem Aholdu. Kříží silnici Klecany – Větrušice, prochází větrušickými ovocnými sady a severně od Větrušic mezi Ústavem jaderného výzkumu v Řeži a rezervací „Větrušické rokle“ najíždí na výše zmíněný gigantický most.

Je tedy nutno zamyslet se nad tím, zda něco takového v Klecanech má či nemá být. Není dobře ukolébat se tím, že trasa „Ss“ není v územním plánu velkého územního celku Pražského regionu a naopak je v ÚPD Prahy. To jsou bohužel skutečnosti sporné a zpochybnitelné. Klecany nadto nemají územní plán vůbec, takže s vysokou jistotou lze očekávat, že zejména Ředitelství silnic a dálnic bude požadovat začlenění koridoru pro silniční okruh do územního plánu. To riziko je opravdu značné a bylo by špatné je podceňovat !

Tento krátký článeček ani zdaleka nevyjmenovává všechny aspekty problému, nezmiňuje se o dopravní politice státu ani o dalších možných variantách vedení silničního okruhu a jejich přednostech a záporech, natož aby je řešil. Jeho smyslem je pouze na problém důrazně upozornit, zejména v době, kdy se připravuje pokračování územního plánu a mluví se o strategii rozvoje. Bylo by poněkud scestné, zaobírat se pouze dětskými hřišti a veřejnou zelení, zatímco za humna by někdo městu Klecany nasměroval statisíce aut na jedné z hlavních evropských tras.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Jaromír Bratka
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaasdružení MR-SOP

POČASÍ V ROCE 2007

Rok 2007 byl mimořádně teplý. Dlouhodobý teplotní průměr je 8,78°C, v Klecanech naměřeno 10,99°C, což je o + 2,21°C více. Nejnižší teplota byla naměřena 26. ledna a to – 6°C. Nejvyšší pak 15. – 17.července +35°C. Za celý rok pouze 16 dnů sněžilo a jen 5 dní se udržel sníh. Nejvíce sněhu bylo 24. ledna kdy ho napadlo asi 25 cm. Dešťová srážky byly zaznamenány ve 148 dnech – za celý rok bylo celkem 30 bouřek.

V jednotlivých měsících byl tento stav:

Leden Velice teplý měsíc, množství dešťových srážek, koncem měsíce několikrát sněžilo
Únor Opět velmi teplý měsíc, dešťových a sněhových srážek málo. 24.února byl zaznamenán poslední mráz zimního období
Březen Stále velmi teplo – 21.3. na první jarní den naposledy sněžilo
Duben Krásné jarní počasí s minimem srážek.
Květen Vrací se vysoké teploty proti dlouhodobému průměru. Často, ale slabě pršelo
Červen Stále teplo a opět hodně dnů se slabými dešťovými srážkami
Červenec Začátek měsíce s normálními teplotami. Pak velmi teplo, několikrát zaznamenány teplotní rekordy, až 35°C - mnoho dešťů a bouřek
Srpen Vysoké teploty a časté deště
Září Po několika měsících nadprůměrných teplot byl měsíc teplotně mírně podprůměrný
Říjen I říjen slabě podprůměrný
Listopad Teplotně měsíc slabě podprůměrný – četné dešťové a sněhové přeháňky
Prosinec Mírně teplejší než dlouhodobý průměr – vánoce bez sněhu – první půle měsíce s dešťovými srážkami, druhá bez srážek

TEPLOTA:

měsíc změřená teplota dlouhodobý průměr odchylka

Leden + 4,86 - 1,03 + 5,89
Únor + 4,82 - 0,30 + 5,12
Březen + 7,25 + 3,90 + 3,35
Duben + 12,45 + 8,47 + 3,99
Květen + 16,41 + 14,00 + 2,41
Červen + 19,91 + 16,85 + 3,14
Červenec + 19,71 + 18,71 + 1,00
Srpen + 20,10 + 17,60 + 2,50
Září + 13,42 + 13,82 - 0,40
Říjen + 8,68 + 8,85 - 0,17
Listopad + 3,04 + 4,31 - 1,27
Prosinec + 1,18 + 0,47 + 0,71

Průměr + 10,99°C + 8,78°C + 2,21°C

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaZpracoval: Jiří Böhm

Občanské sdružení Pravý Hradec

...pořádá v dubnu tyto kurzy

12. 4. Pletení košíků z novinového papíru 9.00-18.00 hodin, cena 250,- Kč + materiál (barvy a lak)
Lektorka N. Marčanová

15. 4. Šperky z korálků 17.00-20.00 hodin, cena 350,- Kč včetně materiálu, dítě+rodič dohromady 350,- Kč
podle spotřebovaného materiálu, jen dítě 250,- Kč. Lektorka D. Fejtková

16. 4. Relaxační techniky a práce s energií 18.00-19.30 hodin, úvodní beseda s Evženií Štěpánkovou.
Energie přírody*-Energie čísel *Základy čínské filozofie o těle a léčení *Očistné kúry *Základy ayurvédy *Práce s kyvadlem
Pokud Vás informace zaujmou, budeme pokračovat specializovanými kurzy.

18. 4. Patchwork – tentokrát na téma žinylka 16.00-19.00 hodin, cena 300,- Kč. Lektorka Mgr. Dana Velehradská

23. 4. Paličkování 18.00-19.00, přípravná schůzka, na které se dozvíte, co všechno budete potřebovat. Další schůzky budou podle dohody. Lektorka E. Krsová

Jestli máte o některý z kurzů zájem, přihlaste se co nejdříve. Kurz se bude konat jen pokud se sejde min. 5 účastníků. Přihlásit se můžete na tel. 284890873 po 19. hodině, nebo e- mailem na adrese Info@pravy-hradec.cz. Písemnou přihlášku můžete vhodit do schránky na městském úřadě. Elektronickou přihlášku najdete na našich internetových stránkách www.pravy-hradec.cz.
Všechny kurzy se konají v zasedací síni Městského úřadu v Klecanech.

Velikonoční jarmark

Děkujeme všem, kteří se letos podíleli na Velikonočním jarmarku. Základní umělecké škole za vystoupení nejmenších dětí, školce a škole za velikonoční zboží, skautům za pletení pomlázek, Zdeně Lemonové, Lídě Koktanové, Aleně Václavíkové, Haně Vrbové a kamarádkám z Prahy za velikonoční pečivo, Lakomým Barkám a Klenotě za krásné písničky, kouzelníkovi Míšovi Nesvedovi a jeho pomocníkům, Evženii Štěpánkové, manželům Holubovým, Ivaně Castleberry a umělecké škole za velikonoční dílnu. Zvláštní poděkování patří společnosti BONA, která předvedla drátování, tkaní, filcování a vitráž. Více informací o této společnosti najdete na jejich stránkách http://www.bona-ops.cz/. Všichni, kdo dílnu navštívili, si odnesli svůj velikonoční výrobek.
Děkujeme vedení města za podporu a povolení uspořádat jarmark v budově radnice.
Fotografie najdete na stránkách města (www.klecany.cz)

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaZa kulturní komisi a Pravý Hradec Zdeňka Tomášová

Poděkování

Rádi bychom poděkovali "Sboru dobrovolných hasičů Klecany" za rychlou pomoc při odstranění padlého vysokého smrku zaviněného vichřicí 1. 3. 2008. Strom nám zavalil vchod do domu, takže jsme byli uvězněni uvnitř. Po ohlášení na tísňové lince během krátké doby přijeli klecanští hasiči, celý strom rozřezali a odstranili, tím nám ušetřili spoustu těžké práce s úklidem. Ocenili jsme jejich pomoc a chtěli bychom jim ještě jednou poděkovat. Děkujeme.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaManžele Vysušilovi, Na Skalkách 180 Klecany

Z Rady

3. března - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. č.j. 371/08 projednala opětovnou stížnost p. Petry Slavíkové ohledně neoprávněného záboru, jedná se o chodník před pozemkem p. Brožové. Rada města rozhodla v souladu se zápisem přestupkové komise č.j. 03/07/PK nejedná se o zábor.

3. č.j. 391/08 projednala žádost o úpravu plochy pozemku p.č. 463/7 firmy Jokospeed v areálu dolních kasáren, pověřila vedení města dalším jednáním

4. č.j. 400/08 potvrzuje rozhodnutí č. j. 46/08 zatím neprodávat pozemek č.p. 236/31 p. Karlu Hořánkovi do doby vyřešení dešťových vod

5. č.j. 467/08 žádost o odkoupení pozemku p. Dany Kalfařové a pověřila vedení města místním šetřením

6. č.j. 484/08 vzala na vědomí výzvu MÚ Brandýs n. L. – Stará Boleslav odbor životního prostředí k odstranění
nedostatků v podání žádosti o povolení s nakládáním s vodami. Nedostatky odstraní vedení města.

7. č.j. 544/08 projednala návrh statutu Fondu pro kulturní akce města Klecany a předala finančnímu výboru

10. března - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. schválila návrh na dotaci pro archeolo-gický výzkum v Klecanech ve výši 50.000,- Kč a předá finančnímu výboru

3. se seznámila se zápisem ze zasedání Školské rady, která se konala dne 30. ledna 2008

4. vzala na vědomí zápis školské komise, která se konala 26. února 2008

5. byla seznámena s jednáním starosty p. Ivo Kurhajce na Magistrátu hl. města Prahy o povolení vypouštění městských odpadních vod z Ústřední čistírny odpadních vod Praha do toku Vltavy, starosta bude informovat Zastupitelstvo dne 13. března 2008

17. března - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. projednala organizační opatření k zabezpečení usnesení Zastupitelstva města

3. vzala na vědomí výsledek hospodaření Svazku měst a obcí VKM a.s. za rok 2007 a rozpočet na rok 2008

4. upozorňuje občany na možnost odvozu bio odpadu (tráva, větve, listí) a elektrospotřebičů (lednice, mrazáky atd.) zdarma do sběrného dvora

5. schválila bezplatný odvoz suti, polomů, větví vzniklé vichřicí Ema, možnost odvozu do 31.3 2008 po dohodě na MÚ

6. se seznámila se zápisem ze společného jednání stavební a územně plánovací komise a komise životního prostředí ze dne 10. 3. 2008 na programu byla rekonstrukce ZŠ a MŠ Klecany a revitalizace centra města (příprava na čerpání z fondu EU)

CO SE ŠUSTLO V NAŠÍ ŠKOLE

Karlovarský skřivánek 2008

V úterý 18.března 2008 se vydala Bára Pleskotová z 9.A do Karlových Varů na celostátní pěvecké klání. Ve svátečně vyzdobené aule ZŠ a ZUŠ ve Šmeralově ulici se sešlo 32 „skřivánků“ a každý musel porotě zazpívat jednu lidovou píseň a jednu dle vlastního výběru. Porota pak měla nelehký úkol – přidělit první tři místa a čestná uznání. Přestože Bára předvedla bezchybný výkon ( za pár dnů ho budete moci vidět i slyšet na našich webových stránkách), na žádnou cenu nedosáhla.Přestože se už příští rok vzhledem k věku nemůže této soutěže zúčastnit, patří jí jedno skvělé prvenství. Nikdo ze ZŠ Klecany se před ní do celostátního kola Karlovarského skřivánka neprobojoval. A Báře se to povedlo dva roky po sobě. Za veškerou snahu i vzornou reprezentaci školy patří Báře Pleskotové velké poděkování.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaDagmar Rauschová

Emotikony

Ve čtvrtek 12. 3. podnikly třídy 8. A a 9. A cestu do pražského kina Světozor. Shlédly dokumentární film Emotikony v rámci festivalu Jeden svět, který pořádal Člověk v tísni. V dokumentu vystupovalo několik mladých lidí z Holandska, kteří vypovídali svůj životní příběh spojený s užíváním internetu. Velmi otevřeně hovořili o svých pozitivních i negativních zážitcích s lidmi, které poznali on-line (seznámení, pomoc v nouzi i znásilnění). Po projekci následovala diskuze s policejním vyšetřovatelem a odborníkem na počítačovou kriminalitu. Ti upozorňovali děti na nástrahy, které internet skrývá, i na to, jak se co nejlépe před nebezpečím chránit a neprozrazovat svou identitu.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAlena Dočkalová

Umístění žáků na soutěžích na okresní a krajské soutěži ZUŠ

Úspěšní žáci ZUŠ, kteří ve školním kole ve hře na housle získali přední umístění, postoupili do okresního kola, které se konalo v pondělí 17. 3. 2008 v Říčanech. Všechny žáky svědomitě připravovala paní učitelka MgA. Lenka Drahotová, která také zasedla v okresní porotě. Výborné umístění získala Květa Šteflová svým 1. místem s postupem do krajského kola. Ostatní žáci sice nepostupují, ale patří jim velká pochvala za přípravu a výbornou reprezentaci (Tereza Zajícová – 2. místo, Jana Pavlíčková – 3. místo, Ondřej Mědílek – 3. místo, Aneta Bučková – 3. místo ve svých kategoriích).

Další úspěch pro naši školu znamená 3. místo, které vybojovala Johanka Zajícová v krajském kole ve hře na klavír. Umístění je pro nás velmi cenné, jelikož v klavírních soutěžích je obrovská konkurence ostatních ZUŠ a našim žákům se zatím nikdy nepodařilo dostat se až do krajského kola a tam navíc získat umístění. Proto bych chtěla ocenit práci paní učitelky MgA. Adriany Barthové, která má na výsledku velký podíl. Příprava žáka na takové soutěže je velmi náročná pro učitele i pro žáka, jelikož konkurence se neustále kvalitativně rozvíjí a ve všech kategoriích soutěží velké počty klavíristů. Myslím, že být divákem na těchto soutěžích je školou nejen pro pedagogy, ale také pro žáky a jejich rodiče. Oceňuji rovněž velkou píli a úsilí Johanky Zajícové, která dokáže své nadání znásobit pilnou prací. Navíc Johanka působí na pódiu velmi kultivovaně, je krásně oblečená a dokáže zaujmout porotu i svým vystupováním.

Školní soutěž ve hře na dechové nástroje

V úterý 8. 4. a ve středu 9. 4. 2008 se uskuteční pro všechny žáky (ze všech poboček) dechového oddělení školní soutěž. Dechové nástroje studuje celkem 92 žáků, proto bude soutěž náročná na organizaci. Soutěž jsme proto rozdělili na dva dny. Flétnisté z nejmladší kategorie budou začínat již v 10,00 hodin dopoledne. Následný koncert vítězů dechové soutěže bude v úterý 15. dubna od 18,00 hodin v sále ZUŠ Klecany.

Další plánované akce v dubnu:

Pátek 11. dubna 2008 – Malý koncert, od 17,00 hodin v sále ZUŠ Klecany
Pondělí 21. dubna 2008 – Malý koncert, od 17,00 hodin v ZŠ Odolena Voda
Středa 23. dubna 2008 – Třídní koncert žáků p.uč. Kratochvílové (hra na flétnu),
od 17,00 hodin v ZŠ Odolena Voda
Středa 30. dubna 2008 - Třídní koncert žáků p.uč. Kratochvílové (hra na flétnu),
od 17,00 hodin v sále ZUŠ Klecany

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBc. Dana Snížková – ředitelka ZUŠ

Kulturní komise městské Rady pořádá...

Vycházku po naučné stezce 26. 4.

Sraz je ve 14 hodin u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Cílem je procházka jarním klecanským hájem. Průvodci budou Zdena Lomová a Jiří Böhm.

Klecanská štafeta

Proč jsem si vybrala Petra Elbogena? Trénuje klecanské děti v judu.

Můžete nám judo jako sport v krátkosti představit?

Zakladatelem první školy Judo-Kodokan byl Japonský mistr Jigoro Kano(1860-1938). Zde se jeho žáci učili, jak se bránit proti útokům soupeře cestou, při které by nedocházelo ke zraněním či smrti útočníka, pouze k jeho kontrole určitými technikami. Dodnes je ve sportovním judu povoleno pouze držení, škrcení nebo páčení. Zbraně, kopy nebo údery nejsou povoleny, avšak i proti těmto útokům se učíme bránit.

Jak dlouho děti trénujete?

Trénováním dětí v oddílech judo se věnuji téměř 20 let. Studiem na FTVS jsem získal nejvyšší trenérské vzdělání a jsem nositelem mistrovského stupně judo - 3. dan a zkušebním komisařem 1. třídy. V ZŠ Klecany jsem vedoucím oddílu asi 5 let. Trénujeme zde 2x týdně, vždy v úterý a čtvrtek od 17.00 do 18.30 hodin.

Kolik jich asi za tu dobu bylo?

Za moje působení zde ve škole se mi vystřídalo v oddíle přibližně 60 dětí z Klecan a přilehlých obcí. V současné době máme 17 aktivních členů. Od letošního roku přibylo několik předškoláků, kterým se naše cvičení líbí, tak ať jim to nadšení dlouho vydrží!

Jaký jste měl s dětmi největší úspěch?

Za svojí trenérskou praxi jsem vychoval několik mistrů republiky a přeborníků kraje, v kategorii mladších a starších žáků. Zúčastňujeme se turnajů u nás i v zahraničí se střídavými úspěchy. V loňském roce jsme získali pohár za celoroční miniligovou soutěž v Kralupech.

Jaké máte plány do budoucna?

V současné době působím jako trenér mládeže u nás v Klecanech, dále ve sportovní škole na Černém Mostě a v hale Sparty na Praze 7. Rád bych soustředil svoje aktivity na jedno místo a zřídil sportovní třídu, kde by našli uplatnění děti, které se zajímají o sport. A to nejen o judo ale i o fotbal apod.

Týkají se tyto plány nějak Klecan?

Je pravda že mě již tato myšlenka napadla i v souvislosti se základní školou v Klecanech. Nevím ale jak by tomu bylo nakloněno vedení školy a ministerstvo školství. Vím, že je dětem potřeba zajistit vyplnění jejich volného času a to nejen z důvodů antidrogové a protikriminální prevence. Narážím však neustále na tzv. tržní ceny za pronájmy prostor, které mi zvyšují náklady na tréninkovou jednotku a z toho vyplývající problémy.

Vyučujete kromě juda ještě něco jiného?

Ano, podle zájmu pořádáme kurzy sebeobrany pro muže i ženy. Pravidelně 2x ročně pořádáme víkendové soustředění v judistickém centru v Žižkovech a o letních prázdninách organizujeme 10ti denní setkání malých kamarádů. v přírodě.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaPříště se budeme ptát Víta Rabiňáka.

MUZEUM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

od 12. 3. 2008 do 31. 8. 2008 v sále č. 3 a 4. - Výstava Pražské kavárny a jejich svět Výstava zachycuje dobu první poloviny 20. století u kulatých stolků s vůní kávy.

Od 19. března 2008 do 15. června 2008 v sále č.8. - Starou Prahou Václava Jansy a současnou Ondřeje Poláka Výstava představuje 112 akvarelů staré Prahy malíře Václava Jansy (1859-1913) v konfrontaci se současnými fotografiemi Ondřeje Poláka. Otevřeno: denně kromě pondělí 9.00 - 18.00 hod.

VÝSTAVIŠTĚ LYSÁ NAD LABEM

10.4.-13.4. 2008
Elegance 2008 - 13. výstava módy, koženého zboží a doplňků
Dětský sen 2008 - výstava pro naše nejmenší a jejich rodiče
Volný čas a dovolená – Dobrou chuť 2008 - výstava využití volného času, dovolené, sportu, zdraví a životního stylu

24.4.– 27.4. 2008
Senior-handicap: aktivní život 2008 - 7. výstava pro lidi, kteří nezůstávají sedět doma
Narcis 2008 - 7. výstava narcisů, tulipánů a dalších jarních cibulovin a zahr. trhy
Otevřeno: v uvedené dny vždy od 9.00 do 17.00 hod.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaJH

1. dubna 2008 začíná turistická sezóna – od tohoto data budou
po zimní přestávce opět otevřeny všechny přístupné hrady a zámky v ČR

LETEC VÁCLAV KOPTA - KLECÁNKY

Již při prvním studiu II. Knihy kronik obce Klecany, jsem byl zaujat jednou větou na stránce 151 „ Václav Kopta, pilot, četař z Klecánek, zahynul pádem z letadla při cvičném letu u 61. letky, 1. pluku „T.G. Masaryka“. Hledal jsem bližší údaje v pozdějších zápisech v kronikách obce, školy, ale v žádné ani slůvko. Po dlouhá léta zůstávala v mé paměti tato věta jen jako zajímavý údaj … ALE

Koncem roku 2007 jsem dostal dopis od vojenského a leteckého historika pana B.Súdného ze Slovenska, který se zajímá o historii 3.leteckého pluku „generála - letce M.R.Štefánika. Mezi piloty, kteří zemřeli při výkonu vojenské služby patří i klecanský občan, pilot Václav Kopta. A tak jsem byl požádán o pomoc při získání podrobnějších údajů z jeho života v Klecánkách. Hledal jsem především na matrice – u pí. Kotrčové a pí. Sedláčkové i v zápisech školních kronik, ale je toho málo co jsme o něm a jeho
rodině zjistili:

Délesloužící četař polní pilot - letec Václav Kopta (nar. 15.12. 1908) zahynul při havarii čs. vojenského letadla u obce Radějov dne 7. června 1935 jako příslušník 13.letky 3. leteckého pluku „generála - letce M. R. Štefánka“. Je pohřben na našem hřbitově v hrobce rodiny Koptových a Veselých, vpravo při vchodu do horní části hřbitova. V schránce je umístněna i jeho fotografie ve vojenské uniformě.

O rodině Koptových se nám nepodařilo získat další údaje a stejně tak i rodině Veselých – poslední člen rodiny pí. Veselá zemřela asi před pěti roky.

Náš údaj v kronice je nesprávný. 61. průzkumná letka 1.leteckého pluku „T.G.Masaryka“ byla dislokována na letišti Praha – Kbely od svého vzniku v roce 1928 až do roku 1938. Je pravděpodobné, že Václav Kopta byl v průběhu vojenské služby přemístěn k 3. leteckému pluku.

Letadlo, ve kterém zahynul bylo československé výroby s označením Aero APb-32 z roku 1931, pro dvoučlennou posádku. Vyrobeno bylo asi 32 kusů, vyznačovaly se vysokou spolehlivostí a u vojenských posádek byly oblíbené. Příčina havárie letounu s pilotem V.Koptou není známa.

Pan B.Súdný poslal i některé výpisy z denních rozkazů 3. leteckého pluku „generála - letce M.R. Štefánika“, které přibližují vojenskou službu pilota V.Kopty:

- dne 25. února 1933 uvádí, že výnosem MNO bylo povoleno aktivnímu pilotu letky 13. četaři Václavu Koptovi provádět lety na letounech MLL (Masarykovy letecké ligy), místní skupiny Košice. Stejné povolení je uděleno i v roce 1934
- dne 7. září 1933 uskutečnil přelet na trati Košice – Praha u příležitosti konání Armádního leteckého dne; zpět 11. září
- dne 19. dubna 1935 byl četař V. Kopta přemístěn od 13. letky k 9. letce
- dne 11. června 1935 čl. 1 „Neúprosný osud vyrval z našeho středu tragickým způsobem čet. dsl. p. p. l. Václava Koptu, který zahynul při plnění své těžké letecké povinnosti dne 7.června 1935“

Poslední denní rozkaz týkající se dsl.čet.p.p.l. Václava Kopty uvádí složení a vyslání deputace příslušníků 3. leteckého pluku „generála – letce M.R. Štefánika“ k účasti na pohřbu v Klecanech.

Od vzpomínané tragické události uplynulo více na 70 let a přece si někteří starší občané pamatují na neobvyklý vojenský pohřeb délesloužícího četaře polního pilota – letce Václava KOPTU. Podle dosavadních zápisů byl to první vojenský pilot naší obce.

Prosím občany Klecan a Klecánek, pokud si vzpomínají na rodinu Koptových a Veselých, pomozte doplnit dosavadní údaje pro naši kroniku i práci vojenského a leteckého badatele p. Borise Súdného.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaJN

III. POKRAČOVÁNÍ VE VÝPISU Z OBECNÍCH A ŠKOLNÍCH KRONIK KLECAN

K datu 31.12.1771, kdy císařský dotazník zjišťoval stav školství v našich zemích, byl v Klecanech učitelem Jan Syrový. Jeho příjmy byly složeny z fondu vrchnostenského, jenž obsahoval samé naturálie – obilí a luštěniny, z peněz biskupských měl 4% úrok 20 zlatých a na akcích typu koleda 10 zlatých a 45 krejcarů.

Z 215 dětí bylo 146 ve věku 6 – 12 let a z těch chodilo do školy 30, nejvíce v zimě. Z těchto 30 dětí bylo 12 vyučováno zdarma z biskupské nadace. Vyučovalo se dopoledne od 8 do 11 hodin, odpoledne od 1 do 4 hodin.

Zajímavá byla v té době platba školného:

a) za vyučování abecedě – 1 krejcar
b) za slabikování – 1,5 krejcaru
c) za čtení a psaní – 2 krejcary


Četly se knihy evangelií, pak následoval učitelův předpis. Do klecanské školy nechodily děti déle než půl hodiny chůze. Tak vypadalo císařské zkoumání v Klecanech. Z vyplněných dotazníků však vyplynulo, že situace jinde byla podstatně horší. Škol bylo málo, vzdálené na několik hodin chůze, vyučování všelijaké, málo zodpovědné, ledabylé, bez propracované metody, kázeň špatná. Návštěva školy byla nedbalá, 4/5 mládeže zůstávaly bez vyučování. Nebyl totiž nikdo povinen do školy chodit, bylo to jen dobrovolné rozhodnutí některých uvědomělých rodičů. Práce učitele se podobala práci řemeslníka: kdo zaplatil, učil se.

Příjmy učitelů pramenily:

a) od vrchnosti
b) od kostelů (např. v Klecanech + ve Zdibech)
c) od obcí (např. též od Řeže a Husince)
d) z různých nadací (např. biskupské a císařské)


Plat obsahoval naturálie: obilí, luštěniny, máslo, sůl, pivo, chléb (jednou měsíčně teplý, měkký). Peníze plynuly z nadací, koled, novoročních darů. Tak vyúčtoval své příjmy 27.5.1794 klecanský učitel František Kazatel. V r. 1834 už se kromě těchto příjmů objevuje hotově školní plat 104 zlaté. Učitel vyplácí i pomocníka – 20 zlatých. Roku 1861 byl už školní plat hotově činěn 345 zlatými a 45 krejcary. Celkový zisk z naturálií a darů, ze služeb v kostelích spolu s platem činil 437 zlatých a 95,25 krejcaru. Učitel však měl ještě úřední vydání: plat podučiteli, čištění školy, nájem stodoly a sklepa činily 190 zlatých a 50 krejcarů. Na zimu bylo třeba obstarat topivo. Dovážely je obce a doplácela vrchnost. Nárok byl 6 sáhů polenového dříví na třídu a 1 sáh na opakovací hodiny.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaJK

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaapro pokračování klikněte zde

Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.