Obchod U Felixů
Budova, která stojí kousek pod náměstím VBT směrem do Klecánek. Původně městský pivovar (první stál v místech dnešní hájenky) pražírna kávy U Felixů, obchod a čerpací stanice U Felixů, pak také TEP, Kovomat, truhlářská dílna.
A dnes torzo budovy s dominantním továrním komínem, na fasádě zbytek nápisu Antonín Felix, ve štítě datum poslední přestavby - 1904. V obchodě jsou ještě zbytky regálů z dvacátých let minulého století, dochovány pivovarské sklepy, stav však havarijní......
Přežije, nebo ustoupí moderní výstavbě?
A jak šel čas...
Zatím nejstarší vyobrazení obchodu U Felixů okolo roku 1890
Budova krátce po přestavbě 1904
V polovině 18. století, v době kdy klecanské panství vlastnili Gallasové, vařil zdejší pivovar bezmála tisícovku hektolitrů piva za rok - přibližně stejně jako jeho bližší sousedi, rovněž panské pivovary ve Zdibech a Pakoměřicích. Nejednalo se o pivovarský podnik nevýznamný. V sedmdesátých letech 19. století provozovala klecanský pivovar rodina Lendeků - tehdy se produkce pivovaru pohybovala v mírách 2 500 vystavených hektolitrů piva ročně, při velikosti varů 36 hektolitrů. To už podnik ale stagnoval. V nejbližším okolí mu sice ubyli konkurenti v Brnkách (a dávno předtím i v Drastech), jenže v těsném sousedství se vzmáhal nejen pivovárek ve Zdibech, ale především právě rozšiřovaný a modernizovaný nosticovský pivovar v Pakoměřicích. Klecanský pivovar ukončil svoji činnost krátce před rokem 1900, kdy jej vlastnili bratři Benniesové.
S budovami pivovaru, z větší části přestavěnými, se setkáváme v centru městečka. Těleso pivovaru tvoří tři za sebou řazené jednopatrové budovy, z nichž prostřední je ve směru do stráně rozšířena o krátké křídlo. Zde byl asi původní chladící štok a v budově prostřední jistě bývala varna. Jí odpovídá i lehce navýšená střecha stavení. Zadní část pivovarského traktu bývala sladovnou s přízemním humnem, přední pak (roku 1906 upravovaná), sloužila k obytným účelům.
Pivovar byl po svém zániku přestavěn na pražírnu kávy rodiny Felixů - k novému účelu patřil i komín, který má s pivovarským společný snad pouze základ. Pivovar je malebně přisazen ke svahu, v němž jsou zahloubeny spilka a již nepřístupné sklepy s chodbou, která dle místní tradice vedla až pod hořejší zámek.“