Klecany v raném středověku
V této sekci se budeme zabývat velmi zajímavou historií Klecan a tou je slovanské osídlení. Většina klecaňáků jistě ví, že slovanské hradiště v oblasti Klecan se datuje již v 9 století. V místech zvaných Na Hradišti, v Klecanském háji, V Čertovce jsou ještě dnes znát valy, cesty a pozůstatky velkého hradiště, které by mohl podle posledních výzkumů být Pravý hradec.
Díky ochotě paní Nadi Profantové Vám přinášíme články o archeologických výzkumech v Klecanech z poslední doby. Ještě v tomto roce bychom se měli dočkat knihy o významu Klecan v 9-11. století.
PhDr. Naďa Profantová CSc
Narozená 1962 v Praze, vystudovala archeologii na FF UK v Praze v letech 1980-84. Od roku 1986 působí v Archeologickém ústavu ČSAV, dnes AV ČR, jen s krátkou přestávkou v roce 1992, kdy pracovala v muzeu v Roztokách.
Zaměřila se na raný středověk, kromě příchodu Slovanů na problematiku jejich soužití s Avary a vznik společenských elit. Učí „Nejstarší slovanské osídlení v bývalém Československu“ na Katedře pravěku a raného středověku FF UK v Praze. Publikuje doma i v zahraničí (Polsko, Rakousko, Německo, Slovensko). Je spoluautorkou a spolueditorkou publikace Počátky raného středověku v Čechách, vydané v roce 2005.