Přemnožení divokých prasat
Prase divoké.
Možná mnozí z Vás zaregistrovali v posledních letech porůznu rozrytá místa na loukách a polích v okolí Klecan. Ač se to může zdát mnohým z nás nepravděpodobné, je to práce jednoho z našich největších volně žijících zvířat - prasete divokého. Ač by někdo mohl nabýt dojmu - např z milé reklamy na Kofolu, že divoké prase je roztomilé a neškodné zvíře, opak je pravdou.
Prase divoké je poměrně známý živočich, dožívající se věku až dvanácti let, který se vyskytuje na celém uzemí Evropy. Divokým prasatům vyhovují především listnaté, hustě zarostlé lesy, často vyhledávají i bažinaté oblasti. Za potravou však často vyrážejí i do obydlených oblastí, kde mnohdy devastují zemědělcům jejich úrodu. Délka těla dosahuje 110-200cm, výška u dospělých kanců může dosáhnout až 1m. U bachyně (samice) se hmotnost pohybuje okolo 150-160kg, u kance může váha dosáhnout až 250kg. Prase divoké je typický všežravec a přestože preferuje rostlinou potravu, ať se již jedná o nejrůznější hlízy, traviny, listí, semena a výhonky, dokáže si jídelníček zpestřit i zvířaty a jejich mršinami.
Prase divoké je velmi plachý tvor, který se zásadně vyhýbá setkání s člověkem. Myslivci je považováno za velmi nebezpečné zvíře. Nebezpečí napadení člověka je hlavně ze strany bachyní, hlavně v období kdy mají mladé, nebo postřeleným zvířetem. Bachyně hlídají své mladé velmi úzkostlivě a mohou napadnout toho kdo by jim chtěl ublížit, nebo se je opovážil vzít, velmi útočně a rychle. Předchází tomu většinou hrůzostrašné zamručení, varování po kterém se ježí i chlupy na zádech. V tento okamžik je pro kohokoli dobrý okamžitý ústup, protože pak ze strany zvířete následuje, velmi rychlý útok. Pokud vezmeme v úvahu váhu zvířete, jasně má před člověkem navrch. Prase dokáže při napadnutí pokousat a způsobit velmi vážné zranění.
Další nebezpečí číhá pro pejskaře. Prase přes den většinou tráví čas v hustém křoví a za potravou vyráží navečer a v noci. Pes dokáže toto zvíře velmi lehce vystopovat a ze strany prasete zcela jistě následuje útok. Ne nadarmo je prase divoké považováno za rytíře lesů. Je to jedno z mála zvířat, které se dokáže velmi aktivně bránit tím, že se protivníkovi postaví. Ostatní zvěř většinou volí rychlý útěk.
V dubnu prasata rodí mladé a období únor až květen, je obdobím, kdy můžete velmi snadno na prase divoké narazit. Rozhodně doporučujeme majitelům pokud zavítají do míst, která nesou známky přítomnosti prasat, rozhodně držet psa na vodítku a vyhýbat se hustým zarostlým místům, mít psa neustále na dohled a kontrolovat jeho pohyb.