Nesouhlas města pro LČR
Město Klecany
Do Klecánek ………., 250 67 Klecany
V Klecanech 9. září 2014
Lesy České republiky s.p.
revír Kralupy
ing. Jiří Vaňha
____________________
Věc : hospodaření v Klecanském háji, město a k.ú. Klecany
Vážený pane inženýre,
reagujeme tímto na Váš přípis o způsobu hospodaření v Klecanském háji, kterým sdělujete okolnosti, dané zákonem 289/95 Sb. o lesích. Z textu vyplývá, že háj je běžným hospodářským lesem, který není limitován žádnými okolnostmi ani svou historií natolik, aby v něm nebylo možné takovou činost provádět v plném rozsahu. Dále z něj vyplývá, že v tomto lese probíhá standardní péče o porosty, vč. obnovy a zajištění nových porostů.
My však s takovýmto popisem nesouhlasíme. Klecanský háj byl v uplynulých nejméně stodvaceti letech, a to cca do sedmdesátých let dvacétého století, ošetřován možná nikoliv de iure, ale nepochybně de facto tak, jako kdyby byl v režimu lesů zvláštního určení s funkcí rekreační. Vyznačoval se především přítomností mnohých dominantních listnáčů, poměrně nízkým zakmeněním, hojností původní hájové květeny a mnoha druhy živočichů vč. chráněných. Jsou zde také významné stavební artefakty. Úroveň kvalitní lesnické péče zde však od sedmdesátých let postupně klesala natolik, že došlo k degradaci velkých částí lesa, a to především rozsáhlými těžbami bez následného zalesnění ekologicky vhodnými dřevinami. Šíří se zde semenným způsobem lesnicky méně vhodné až nežádoucí dřeviny, jako je akát aj., a to bez zajištění. Jsou ignorovány mimoprodukční funkce lesa a dochází k potlačování přírodních hodnot, které spočívají především v přítomnosti významných druhů rostln a živočichů vč. zákonem chráněných. Jistě je Vám známo, že od r. 1950 do r. 1989 byl Klecanský háj státní přírodní rezervací, která byla zrušena proto, aby zde mohl být umístěn výtlačný kalovod z ČOV Troja, směřující na kalová pole Drasty (lokalita Drasty je součástí města Klecany). Kalovod je nicméně již řadu let nefunkční. Město Klecany se zrušením rezervace nikdy nesouhlasilo.
Klecanský háj je v současnosti a dle platného územního plánu města Klecany z větší části součástí nadregionálního biocenra ÚSES, což se však bohužel nijak neobráží ve způsobu lesnického hospodaření. LČR (resp. MZe) navíc trvale odmítá kohokoliv, vč. zastupitelů měst a obcí, seznámit s lesnickými podklady. Nevíme proto například ani to, jakými ekologicky vhodnými dřevinami dle HS hodláte holiny zalesňovat, jaký původ mají sazenice atp.
Protože naši občané, které zastupujeme, se živě zajímají o další osudy Klecanského háje, dovolujeme si navrhnout následující postup :
1) Omezit plánovanou těžbu na cca jednu polovinu, u zbylé poloviny prodloužit obmýtí o pět roků. Při těžbě nepoškodit cestní síť, ostatní porosty a významné živočichy a rostliny.
2) Vzhledem k vysoké svažitosti v těžených porostech zajistit půdu proti erozi, která je zde značná vzhledem ke sprašovému profilu. Upozorňujeme, že před několika lety byla v háji provedena revitalizace vodního toku ve směru od obalovny živičných hmot k Vltavě, proti erozi v době přívalových srážek.
3) Ponechat výstavky v počtu cca 15 ex. v části přilehlé k zástavbě, a dále vybrané v prostoru seče (zejména největší duby), v počtu cca 20 ex..
4) Vytěžené plochy zalesnit v následujícím roce vhodnými dřevinami místní (středočeské) provenience, a to ve skladbě cca 80 DBZ, 5 LP, 5 HB, 5 KL, 5 ostatní dřeviny.
5) V případě úspěchu obdobně po pěti letech provádět druhou polovinu plánované seče. V případě neúspěchu toto neprovádět a dále prodloužit obmýtí.
6) Řešit polomy v místech, kde je to akutní, např. u největší horizontální obvodové cesty.
7) Ponechávat staré dubové pařezy a padlé souše jako biotop chráněných a ohrožených druhů organismů, jak to ukládají příslušné právní předpisy. Společně zabránit jejich vytěžení a likvidaci chráněných druhů, nevydávat povolení k těžbě souší (vede to k ilegálním těžbám nejen souší, ale i stojících stromů). Podotýkáme, že škodlivé druhy hmyzu se v háji masově nevyskytují.
8) Ostraňovat části nitrofilního keřového podrostu (buřeně), obnovovat „parkový“ charakter lesa.
9) Podpořit přirozený vodní režim území a stav přirozených vývěrů vody.
10) Jednoznačně vymezit trasování cest a pěšin.
11) Seznamovat orgány města se záměry sečí a jiných opatření, v zájmu účinné a úspěšné kooperace města Klecany a LČR.
12) Zahájit jednání ke změně na les zvláštního určení s funkcí rekreační dle příslušného ustanovení zákona o lesích.
Děkujeme za pochopení v této naší společné věci a jsme s pozdravy