Beton nebo příroda
Přál bych si, aby se na podzim v místních komunálních volbách objevilo téma „Klecany krásnější“, namísto „více peněz z EU fondů na beton a asfalt.“ Ale proč čekat až do voleb, které se konají jednou za čtyři roky, když toto téma je na pořadu dne téměř neustále?
Klecany považuji za krásné a svým způsobem unikátní místo pro dobrý a spokojený život. A nejsem určitě sám. Stačí vzít návštěvu na procházku hájem na vyhlídku ke křížku. Projít se alejí stromů od fary ke kostelu. S dětmi vyrazit na jarmark nebo vánoční zpívání. Nebo v létě na zahradě s úžasem sledovat návštěvu největších evropských brouků - majestátních roháčů
Klecany mají krásu i ducha! Navštívil jsem různá místa ve světě a vím, že mám štěstí, že moje rodina a já můžeme žít právě tady. Bojím se ale, že tyto hodnoty mohou být ohroženy.
ZMĚNA ÚZEMNÍHO PLÁNU
Jak jistě víte, jedním z klíčových nástrojů ochrany území a jeho udržitelného rozvoje je územní plán. Klecany mají svůj územní plán z roku 2010 (http://www.mu-klecany.cz/web/cs/plany-a-dokumenty/uzemni-plan) a v létě loňského roku došlo k návrhu a projednání změny č. 1 tohoto územního plánu. Nejrozsáhlejší území dotčené tímto návrhem se nachází v jedné z historických částí Klecan, jež se překrývá i s oblastí Hradiště, od které nejznámější klecanský spolek, Pravý Hradec, odvozuje své jméno. Podle nově ohlášeného a aktualizovaného návrhu změny územního plánu by v této oblasti měly vyrůst nové rodinné a bytové domy.
V reakci na tuto změnu (ale zpětně i původní územní plán) se v loňském roce vzedmula zásadní vlna odporu od lidí, kteří k této lokalitě mají blízký vztah. Nejdříve v podobě velkého množství formálních námitek k navrhované změně územního plánu doručených na městský úřad, a pak také v podobě otevřeného dopisu zastupitelům města Klecany, ke kterému se připojilo 260 lidí.
Oblast, které se změna územního plánu týká, je dnes z větší části přirozeným a ničím nerušeným útočištěm přírody a výše uvedený dopis uvádí argumenty občanů proti zástavbě této lokality.
Mezi největší obavy patří:
1. negativní dopad na kvalitu života v dané oblasti nejen během výstavby v obtížném svahu a
2. v dlouhém období rostoucí negativní dopady na nedostačující infrastrukturu obce v podobě dopravy, školství, ČOV a jiných obecních služeb.
STRATEGICKÝ PLÁN: BYTOVKY NE!
Klecany mají formálně zpracovaný Strategický plán rozvoje města. Tento dokument byl zpracován již v roce 2008 a na straně 78 doslova uvádí:
„Vzhledem k udržení stávajícího poměrně vysokého standardu bydlení by ve městě neměly být umísťovány další vícepodlažní bytové objekty, nová zástavba by neměla působit s ohledem na stávající zastavěnost rušivě.“
Nechápu, proč je územní plán v rozporu se strategickým plánem.
Doslova stovky nových bytů v obci a homogenní demografie jejich nových obyvatel v podobě zejména mladých rodin s dětmi exponenciálně akceleruje zátěž na obecní infrastrukturu. Nové byty rostou opět v Astra parku a zastávám názor, že si Klecany nemohou dovolit, aby vznikaly další byty i v srdci Klecan. Je to precedens, díky kterému vyrostou bytovky i v protilehlém svahu ulice Do Klecánek. A když budou tam, proč ne i na dalších místech v Klecanech, kde je ještě alespoň kousek místa?
Klecany ale nejsou nafukovací. Hodně zjednodušeně řečeno: pokud ráno vyrazíte autem do práce, zůstanete viset v zácpě už za cedulí; pokud pojedete autobusem, budete čekat ve frontě a mačkat se už od kostela, ale možná do práce nevyrazíte vůbec, protože se vaše dítě nedostane do školky.
A jak uvedl ředitel klecanské školy, pan Vladimír Lacina, v článku zveřejněném před několika měsíci na iDnes (http://zpravy.idnes.cz/skoly-nevi-podle-jakeho-klice-odmitat-deti-u-zapisu-fxc-/domaci.aspx?c=A131031_152910_domaci_brm): „Zatím jsme vždycky vzali všechny děti. Ale za dva tři roky už to nepůjde." A nedej bože, abychom chtěli místo 30 maximálně 20 dětí ve školní třídě, pak se problém jen dále zvětšuje. (http://www.novinky.cz/zena/deti/319419-kdyz-trida-praska-ve-svech.html)
ALE PROČ SE NEPODĚLIT?
Stavební zákon definuje cíle územního plánování takto:
Cílem územního plánování je vytvářet předpoklady pro výstavbu a pro udržitelný rozvoj území, spočívající ve vyváženém vztahu podmínek pro příznivé životní prostředí, pro hospodářský rozvoj a pro soudržnost společenství obyvatel území a který uspokojuje potřeby současné generace, aniž by ohrožoval podmínky života generací budoucích.
Myslím si, že bychom měli říct „ne“ nové výstavbě. Ne, pokud se nejedná o udržitelný rozvoj. Ne, pokud řešení jednoho problému vytváří problémy nové. Ne, pokud takové rozhodnutí pošpiní krásu Klecan a rozdrobí jejího společenského ducha.
Hlas jednoho občana je názor. Hlas více občanů se stává veřejným zájmem. Vyjádřete také svůj názor a přijďte na veřejné projednání 23.6. Své námitky či připomínky pak můžete uplatnit do 30.6.