Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Klecanský zpravodaj ~ Klecanský zpravodaj 7/2007 pokracovani

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Klecanský zpravodaj 7/2007 pokracovani

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadokončení 7/2007

Cesta kolem světa za 7 dní

Pod vlajkou španělské královny Blanky vypluly smíšené posádky dětí z šesté, sedmé a osmé třídy na týdenní objevitelské cesty v Novém Městě pod Smrkem. Od 9. do 16. června tu byly na škole v přírodě s třídními učitelkami Lucií Pechovou, Evou Staňkovou a Alenou Dočkalovou a vychovatelským doprovodem paní učitelkou Štembergovou, Boženkou Svobodovou a Blankou Nemčekovou. Celý pobyt se odehrával jako dobrodružná plavba objevitelských lodí po všech světových světadílech. Posádky si pojmenovaly své lodě, nakreslily vlajku a vymyslely bojový pokřik. Po celou dobu plavby zapisovaly své zážitky do deníků. Během návštěvy nových kontinentů plnily mnoho dobrodružných úkolů. Předvedly své zeměpisné znalosti vyplňováním slepých map, luštily anglickou tajenku, připravily zábavný večer pro návštěvníky Hollywoodu, lovily bizona, hledaly bájný poklad Inků, lyžovaly na čas, oblékaly svého Amundsena, staraly se o vajíčko jako tučňáci, sypaly svou mandalu, přebíraly luštěniny a rýži japonskými hůlkami, tancovaly orientální tance, nosily vodu na Saharu, putovaly s karavanou po poušti, tancovaly křovácké tance kolem ohně a plnily disciplíny netradiční olympiády. Po celou dobu se všichni velmi dobře bavili. Vytvořila se nová kamarádství a přátelství. Každá třída individuálně podnikala výlety do okolí a navštívila např. zámek Frýdlant, lázně Libverda, muzeum venkovského obyvatelstva v Jindřichovicích pod Smrkem s ukázkou funkčního mlýna, kde si kdokoliv mohl vyzkoušet jakýkoliv přístroj, který lidé používali před průmyslovou revolucí, a dokonce si i obléci dobové kroje. Sedmáci a šesťáci vyrazili na celodenní výlet do Liberce, vyjeli lanovkou na Ještěd a strávili příjemné odpoledne v IQ centru v Babylonu nad hádankami a hlavolamy.

Objekt Junior Camp, kde byly třídy ubytovány, poskytoval mnoho příležitostí ke sportovnímu vyžití. Děti mohly kdykoliv přes den hrát fotbal, plážovou přehazovanou, minigolf, ping pong nebo kuželky. Velkým pozitivem byla také výborná strava s každodenním ranním a večerním švédským stolem plným zeleniny a několika druhů pečiva. Velmi příjemný byl přístup všech zaměstnanců objektu a především velká ochota a příjemná komunikace paní majitelky Blanky Semerádové.

Celý týden vedla posádky při jejich plavbě královna Blanka (Nemčeková), kamarádka paní učitelky Dočkalové, která se stará o děti v dětském domově v Olomouci. Patří jí velký dík za neustálý úsměv na tváři, úžasný optimismus a velkou motivaci pro všechny děti i pedagogy.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAlena Dočkalová, Lucie Pechová, Eva Staňková a Věra Štembergová

Zajímavé setkání

Na úterý 19.6. přijal naše pozvání na besedu vzácný host – spisovatel pan Ludvík Vaculík, autor manifestu Dva tisíce slov a signatář Charty 77. Pro žáky 8. a 9. třídy to bylo první setkání s opravdovým spisovatelem „tváří v tvář.“

S humorem sobě vlastním vyprávěl pan Vaculík o svých literárních začátcích, o svém životě v době normalizace, o samizdatu a Petlici i o své současné práci. Odpovídal na zvídavé otázky některých dětí, podepisoval sešity, s mnohými si potřásl rukou a neodmítl se s námi ani vyfotografovat. Pro nás všechny to byl mimořádný zážitek a panu Vaculíkovi přejeme ještě mnoho tvůrčích let.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaDagmar Rauschová

Výlet IV.A na Máchovo jezero

Dne 13. 6. 2007 se čtvrtá třída vydala na školní výlet na Máchovo jezero. Cesta tam byla krkolomná, ale nakonec jsme šťastně dorazili. Tamní pobyt se nám líbil, koupali jsme se, hráli hry a vyšlápli si na Bezděz. A po večerech jsme si vyprávěli příběhy a opékali buřty. Výlet se nám povedl a ani se nám nechtělo domů.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAneta S. Šugarová

Na závěr bychom chtěli poděkovat a ocenit Lucku Flanderkovou ze speciální třídy, která byla pohotová a zachránila topící se batole v rybníce v Novém Městě pod Smrkem.

1/ Zhodnocení Výtvarná soutěž

Jako každý rok vyhlásila ZUŠ Klecany školní výtvarnou soutěž tentokráte na téma Muzeum. Výsledková listina i ukázky vítězných prací naleznete na internetových stránkách: zus.klecany.cz (Soutěže – Výtvarné 2006/2007).

a) O neúspěšných autorech
Někteří si s tématem příliš hlavu nelámali a nakreslili prostě budovu obdařenou názvem Muzeum. Další skupinu tvořili žáci, kteří si zvolili velmi malý formát. Obrázek nakreslili určitě několik minut před odevzdáním, práce byly nedodělané a neměly šanci na lepší umístění. Často se opakujícím problémem je začlenění koláže do kresby nebo malby. Nejvíce nešťastným se jeví postup vystřihování obrázků z časopisů (hlavy, předměty) a ty spojovat s kresbou nebo malbou. Zde bych dětem radila, aby se vůbec do takových kombinací nepouštěly a spíše se snažily veškeré detaily vlastnoručně dokreslit. Také vlepování barevných papírů do obrázků je výtvarný oříšek, který ne každý zvládne. Nejvhodnější je lepit barevný papír a kombinovat ho s malbou. Jemné kresby může vlepený papír snadno pohltit. Také kombinování kresby a reliéfní (pískové) malby není vhodné, jelikož jde zcela o dvě odlišné techniky a jejich spojením vznikají dva různé obrázky na jednom, kdy jedna technika popírá druhou. Častým motivem bylo také téma „Muzeum večerníčků“, přičemž kreslení večerníkových figurek podle známých ilustrátorů není také tím nejlepším, co by přispělo k dobrému umístění.

b) O úspěšných autorech
Pokud jde o budovu jako takovou, virtuózní kresbu národního Muzea odevzdal Filip Damek a právem získal 1. místo. Budovou se zabýval i Michal Nesveda (3. místo), který vypracoval dokonalý model kostela s nápisem Muzeum – model byl famózně provedený, ale bohužel se odchyloval od tématu, což je škoda, jelikož za tak dokonalé ztvárnění plastického výtvoru by Michal získal mnohem lepší umístění. Další zobrazení budovy odevzdal i Jiříček Moucha (1. místo) a výborného umístění dosáhl hlavně za „šťavnatou“ bravurně zelenavě provedenou malbu.

Co do obsahu byla nejlepší prostorová práce Lenky Kochové (1. místo), která pojala muzeum – galerii, ve které byl přehled výtvarného umění nerůznějších období (dokonce zde umístila i napodobeninu práce jedné absolventky výtvarného oboru). Obrazy po stěnách byly v kontrastu s vystřiženými návštěvnicemi – barbínami, které tvořily jakýsi protiklad mezi uměním s velkým U a popkulturou. Zajímavý obsah byl znát i z práce Sofie Podzimkové (2. místo), která se inspirovala návštěvou výstavy Petra Nikla (Orbis pictus), kterou navštívila společně s ostatními žáky ZUŠ. Obsah s vtipem a nadsázkou začlenila do obrázku Kateřina Hyklová (3. místo), která zobrazila spícího vrátného se svým psem v galerii. Kateřina prokázala smysl pro humor, který je jí opravdu vlastní a který zde skvěle zúročila. Zajímavou práci odevzdala také Adélka Šponerová (3. místo), která zachytila Muzeum svatebních šatů. Návrhy jsou velmi originální a Adélka prokázala velké schopnosti k navrhování módy.

Výborně vypracovanou „mamutí“ práci odevzdaly sestry Anička a Eliška Rychlá – a právem si obě zasloužily ve svých kategoriích 1. místo. Odvážnou malbu starého gramofonu odevzdal Martin Bezányi a získal 2. místo. Také jeho sestra Michaela Bezányiová získala 2. místo. U Míšiny práce bych chtěla jenom podotknout, že mohla mít za výbornou kresbu klidně místo první, ale bohužel Michalku asi tlačil čas a pozadí nestačila dostatečně dokončit, což ji strhlo body z nejvyšší příčky. Záběr z muzea pravěkých zvířat zachytil i Denis Parkán a za dovednou malbu i kompozici ve své kategorii jasně zvítězil. Třetí místo si vymaloval Vojtěch Žemlička za svoji „ štíhlou“ Venuši.

Veselé Muzeum hraček krásně nakreslila a pečlivě vybarvila Rebeka Chomátová a vyhrála si v nejmladší kategorii druhé místo. Návštěvou technického muzea se nechala inspirovat Karolína Lukášová (2. místo), která pečlivou kresbou zachytila létající stroje. Záběry z leteckého muzea inspirovaly také Kateřinu Nejedlou (3. místo). Tématem letadel se inspirovala také Lambrini Ghouliamani a za dobrou malbu získala 3. místo.

Velmi kvalitní obrázek každoročně odevzdává do soutěže Kateřina Lahodová (3. místo), které lepší umístění uniklo za to, že neuhlídala jednotný styl výrazu obrázku. Ale na druhé straně má Kateřina odvahu experimentovat, za což ji patří pochvala a redukce na jednotnou notu, je pouze otázkou zkušeností a vývoje.

2/ O zahradní slavnosti

I když nám na naši slavnost tradičně pršelo, přesto se den vydařil a myslíme, že umístění soutěží do vnitřku budovy je vhodnější než před budovu školy, jelikož všichni návštěvníci si mohli podrobně prohlédnout celou školu a nově nainstalovanou výstavu výtvarného oboru, která je otevřena až do května 2008. Atmosféra celého odpoledne byla velmi příjemná a navíc umocněná dobrým jídlem a pitím, za což děkujeme hodným paním kuchařkám (pod odborným vedením paní vedoucí jídelny Elišky Švecové), které nám upekly křupavoučká kuřecí stehýnka a děkujeme také paní Janě Šťastné za přípravu zdravého salátu a kalorické buchty.

3/ Poděkování

Poděkování patří Městu Klecany, které nám finanční částkou přispělo na Zahradní slavnost a také za to, že škola konečně získá ke své činnosti celou budovu a můžeme rozšířit keramiku a zřídit nové specializované učebny.

Další poděkování patří panu Pavlu Kubišovi a jeho firmě Asia Trade CZ s.r.o. za sponzorský dar, který je přímo určen na zakoupení židlí do hudebního sálu. Doufám, že se nám do konce roku podaří tento velký sen o krásném hudebním sále splnit včetně nové opony.

Velké poděkování patří také panu Dušanu Šebkovi a firmě Fiala a Šebek s.r.o., která škole poskytla grafické monitory včetně pracovních stolů a umožní tím splnit naše dlouhodobé plány o výuce grafického designu ve výtvarném oboru.

Děkujeme panu Vladimíru Lahodovi, který nám prostřednictvím firmy ICZ a.s. daroval pracovní stoly do výtvarného oboru.

Děkujeme také všem dětem za celoroční prezentaci školy na veřejnosti a speciální poděkování patří jejich rodičům, kteří je v těchto aktivitách stále podporují. Rodičům také děkuji za vyplnění školního dotazníku, jehož výsledek bude součástí hodnocení školy. S výsledkem dotazníků Vás seznámím v poprázdninovém ZUŠÍKU.

4/ Nový školní rok 2006/2007

Podobně jako v základní škole i v umělecké škole začíná nový školní rok 3. září 2007. Od úterý 4. září 2007 bude již probíhat výuka podle stanovených rozvrhů, na kterých se bude pracovat poslední týden v srpnu. Prosíme rodiče nebo žáky, aby přišli již 3. září 2007 do ZUŠ pro informace o rozvrhu a pro složenku. Vedení školy a učitelé budou ve škole od 9,00 hodin do 17,00 hodin. V tento den se neučí, pouze se budou domlouvat rozvrhy. Žáci, kteří nenastoupí do studia nebo o sobě nedají vědět do 15. září 2007, nebudou již do výuky zařazeni. V prvním týdnu v září se můžete ještě informovat o tom, jestli jsou na některé obory volná místa. Sledujte také naše internetové stránky (zus.klecany.cz), na které budou průběžně uveřejňovány nejnovější informace. Učitelé i vedení školy budou ve škole od 28. srpna 2007.

Všem přeji báječné léto a veselé prázdninové či dovolenkové zážitky.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Bc. Dana Snížková – ředitelka ZUŠ Klecany

Stezky a cyklostezky

Poslední číslo Zpravodaje přineslo hezké povídání o cyklistice. Určitě bude zajímavé i v dalším pokračování. Nicméně nás to ponouklo napsat něco o tom, po čem cyklisté jezdí a chodci chodí.

Poslední roky prožívá cyklistika velký boom. Je to tak trochu legrační, protože pamětníci vědí, že kdysi – není to tak dávno – se mnoho lidí ošklíbalo. „Hele, von je tak zavostalej, že eště jezdí na kole, hahaha !!!“. Na kolech se jezdilo zpravidla jen v nížinách, a to ještě většinou jen do práce. Že by masově jezdily celé rodiny po celé víkendy, o tom se nikomu ani nezdálo. Asi je to dobře, i když také je to tak trochu móda. Před druhou světovou válkou byla celá Vltava v Praze plná lodiček, kanoí, kajaků a různých
domorobo-plavidel, a kde je jim konec. Jezdí – ovšem jen v létě na čistých řekách. Lidé také málo chodí pěšky, a to je velká škoda. Nejvíce člověk vidí, jde-li naší krajinou pěšky a má oči dokořán. Cyklista si pravda zoceluje zdraví, ale za celý den vidí především hrboly, jamky, klesání, stoupání, brzdy, přehazovačku a auta, která jej v těsné blízkosti míjejí.

Dnes se na kole jezdí pro zábavu a jezdí se všude. A nejen po cyklostezkách, ale i po polích, lesích a sadech. Ovšem bezpečná jízda má svá určitá pravidla a potřeby.

Regulérní cyklostezka by měla být perfektně zmapovaná, zajištěná ohledně bezpečnosti jezdců a udržovaná. V mnoha případech to v naší zemi probíhá trochu jinak: nejdříve se cyklostezka slavnostně zanese do map, pak po ní začnou lidé masově jezdit a nakonec se možná někdo začne zajímat o to, jestli ta stezka vůbec existuje a kdo ji vlastně udržuje. Tristní, ale i legrační bylo zřizování cyklostezky v Říčanech asi před šesti lety, kdy za zahraniční pomoci město zřizovalo, ale nebyli schopni to stihnout, tak prostě stezku bez projednání v terénu vyznačili kudy se zdálo, že by to šlo, třeba pěšinkou v obilí. Při slavnostním otevření za účasti zahraničních hostí čekal v jednom místě rozčilený zemědělec, který všechny přítomné ze stezky v obilí vyhnal klackem. K popisu této epizodky nás přiměla zmínka pana D.H. v článku „Na dvou kolech“ o stezce č. 2, která má vést z Prahy do Německa. Ono je to tak, že stezka existuje jen na území hlavního města. Dále do Kralup je sice vyznačena, ale nikdo ji nezřídil. Tedy – nezřídil oficiálně, s vědomím vlastníků. To není snad až tak velký problém, pokud stezka vede po pozemcích ve správě státu, tam, kde je dost místa, je to bezpečné a nejsou tam nějaké větší překážky. Takže například přímo v Klecanech není vedení stezek příliš složité, až snad na úsek vedoucí po břehu pod klecanským lomem. Lomaři tedy cyklisty určitě nemilují, protože mnozí se jim projíždějí po těžebním prostoru, což je určitě velká „zábava“.

Ovšem problémem zcela zásadním je vedení cyklostezky po břehu Vltavy mezi Řeží a přívozem Máslovice, o kterém je v článku také zmínka. Na tom má z nějakých důvodů velký zájem město Libčice (proč – to opravdu nevíme, Libčice jsou na levém břehu a stezka na pravém). Jedná se o téměř tříkilometrový úsek. Je velmi nebezpečný, nejen pro děti, ale prakticky pro každého. Stezka je zde úzká a řeka hluboká, a dosti často padají ze svahů kameny. Navíc z podstatné části prochází územím národní přírodní rezervace =Větrušické rokle=. Snaha o to, aby rezervací v sezóně projíždělo denně mnoho set cyklistů, je pro přírodu chráněného území značně zhoubná. Nicméně existují dvě alternativy, jak cyklostezku vést jinudy tak, aby se cyklisté projeli a příroda narušena nebyla. Chce to jen vzít rozum trochu více do hrsti, a to se bohužel dosud nestalo.

O cyklostezky je také nutné se starat, jako o každou účelovou komunikaci. Pokud si to nevezme na starost dobrovolně někdo jiný (třeba soukromé firmy, Správy národních parků, Lesy ČR apod.), tak to vždy dopadá na příslušnou obec. Jedná se pochopitelně mj. o finance, a kdo by je chtěl získat formou dotací a grantů, tak musí absolvovat známá martyria a záruku na získání nikdy nemá.
Budujme tedy cyklostezky, ale s vědomím, že méně je někdy více. Budou-li místo osmi zmateně označených a nebezpečných stezek trasy třeba jen tři, ale perfektně udržované a označené, s informačními panely o místních zajímavostech, sem tam s nějakou hospůdkou nebo prodejnou všeho možného, budou se k nám lidé vracet rádi. A o to snad jde všem.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaJaromír Bratka, Jiří Klika
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaMetropolitní region, sdružení ochránců přírody

Poděkování

Rada města děkuje všem organizátorům, pořadatelům a sponzorům za uspořádání sportovního odpoledne na hřišti TJ Sokol Klecany a všem, kteří si i přes počáteční nepřízeň počasí přišli zasoutěžit se svými ratolestmi, fandit našim fotbalovým reprezentantům při utkáních v minikopané a utkání A mužstva a podpořili společenské dění v našem městě.

Rada města děkuje p. učitelkám z prvního stupně ZŠ Klecany za přípravu a organizaci dopravně bezpečnostní akce pro malé cyklisty, uspořádané v součinnosti s Policií ČR. Akce probíhala celé dopoledne , byla dobře připravena a setkala se s velmi kladným ohlasem.

Naši červencoví jubilanti:

Sýkora Miloslav (82), Trnka Stanislav (77), Matysová Anna (74), Pazderníková Eliška (71), Rejmonová Anna (71), Bassy Ervín (76), Hronková Marie (72), Pínová Hana (74), Peroutka Miroslav (83), Jirkovská Milada (82)

Logo města Klecany

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili hlasování na webových stránkách našeho města, o nové logo Klecan. Soutěž skončila a tímto Vám představujeme vítěze.

redakce

 

 

 

 


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.